Kas ir bišu maize un cik daudz to lietot uzturā?
Šajā bišu runu ierakstā pastāstīsim par to, kas ir bišu maize, kā tā rodas, kādas ir šī produkta priekšrocības un cik daudz bišu maizi lietot uzturā. Bišu maize ir raudzēts ziedputekšņu un bišu siekalu un ziedu nektāra maisījums, ko darba bites uzglabā medus kārīšu šūnās un kas kalpo kā galvenais barības avots bišu saimei, jo īpaši bišu kāpuriem un darba bitēm. Bišu maize ir bagāta ar olbaltumvielām, vitamīniem, minerālvielām un fermentiem, tāpēc tā ir ļoti vērtīga gan bitēm, gan arī cilvēkiem. Lūk, kā soli pa solim tiek iegūta bišu maize!
Barošana: darba bites ievāc ziedputekšņus no ziediem un aiznes tos uz stropu. Ziedputekšņi ir ziedu vīrišķā reproduktīvā sastāvdaļa, kas ir būtiska augu pavairošanai.
Sajaukšanās ar nektāru un siekalām: savāktie ziedputekšņi bites mutē tiek samitrinātas un sajauktas ar siekalām un nektāru. Bišu siekalas satur īpašus fermentus, kas aizsāk pienskābās rūgšanas jeb fermentācijas procesu un palīdz noārdīt ziedputekšņu stingro ārējo apvalku, padarot tos vieglāk sagremojamus.
Uzglabāšana: iegūto maisījumu darba bites iepilda kārīšu šūnās, kur tas tiek sablīvēts un uzglabāts. Pēc tam bites šūnas aizzīmogo ar bišu vasku.
Fermentācija: noslēgtajās šūnās veidojas anaeroba vide, līdz ar to maisījumā notiek fermentācijas process. Fermentācijas laikā stropā esošās derīgās baktērijas un raugs veicina ziedputekšņu sadalīšanos, pārvēršot tos bišu maizē.
Nogatavināšana: laika gaitā bišu maize nogatavojas, un fermentācijas process uzlabo tās uzturvērtību. Šis nogatavināšanas periods var ilgt no dažām nedēļām līdz vairākiem mēnešiem atkarībā no dažādiem faktoriem, piemēram, mitruma un temperatūras stropa iekšienē.
Barošana: bišu maizi bišu saime vēlāk patērē uzturā, jo tā ir svarīgs barības avots, jo īpaši topošajiem bišu kāpuriem. Bišu maizē esošās barības vielas veicina bišu saimes augšanu un veselību.
Bišu maizes uzturvērtība
Bišu maize ir pazīstama ar savu uzturvērtību, jo tā satur olbaltumvielas, aminoskābes, vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus. Tai ir izšķiroša nozīme bišu saimes vispārējā labklājībā, jo tā nodrošina būtiskas barības vielas dažādiem bišu dzīves posmiem. Turklāt bišu maize ir kļuvusi populāra arī cilvēku vidū kā veselības papildinājums, pateicoties tās bagātīgajam uzturvielu klāstam. Bišu maize satur 16 gan aizstājamās, gan neaizstājamās aminoskābes, 13 taukskābes, fermentus un minerālvielas, vitamīnus C, E, A, P, D, B1, B2 un B6. Bišu maize satur samērā daudz kālija, magnija, dzelzs, joda.
Kā palīdz bišu maize?
To ieteicams lietot pavasaros un rudeņos, lai izsargātos no saaukstēšanās slimībām, un tā paaugstina organisma pretestības spējas pret dažādām infekcijām, dara cilvēku kustīgāku, dzīvespriecīgāku, pasargā no novecošanās. Bišu maizi iesaka lietot hroniska hepatīta, prostatīta, adenomas, kolīta, enterokolīta, hronisku aizcietējumu gadījumos, tā palīdz arī diabēta slimniekiem, samazina holesterīna daudzumu plazmā. Bišu maize ieteicama sirds un asinsvadu, hepatīta, aknu cirozes, anēmijas slimniekiem.
Cik daudz bišu maizi jālieto?
Pieaugušam cilvēkam gadā vajadzētu apēst 250-300 g bišu maizes. Vēlams lietot pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā, bet ne vēlu vakarā, jo var palielināties aktivitāte un tikt traucēts miegs.
Bišu maizi ir iespējams lietot uzturā gan tīrā, granulu veidā – šīs granulas košļājot un sūkājot, gan arī lietojot produktu “Bišu maize medū”, kur šie dabīgie super-vitamīni ir apvienoti ar saldo medu. “Bišu maize medū” kā reiz ir produkts, kas garšos arī bērniem!