Vai tu zini, kas ir "medus sviešana"?
Cilvēkiem, kam ar medus darbiem darīšanu maz bijis, parasti rodas neliels izbrīns dzirdot frāzi “medus sviešana”. Vai tad kāds tiešām tur kaut ko met? Patiesībā, tieši fizikas likumi arī ir tie, kas ļauj medu dabūt laukā no kārītēm.
Vākošana
Kad vasarā kārītes iekš stropiem ir bagātīgi aizpildītas, pats medus ir nogatavojies un šūnas aizvākotas ar vasku ciet – tas nozīmē, ka ir laiks ņemt kāres laukā no stropa un ķerties pie medus iegūšanas. Kāres ar adatainu dakšiņu palīdzību atvāko – burtiski noņem šūnām vāciņus.
Medus lidojums
Tālāk kāres tiek liktas iekš medus sviedes – tā ir dažādu izmēru, ietilpības muca, kurā ievietots rotējošs rāmis, kurā var sakarināt no divām līdz pat padsmit medus kārēm. Medus sviedes mēdz būt gan mehāniskas ar roku griežamas (kā šajā video), gan arī elektriskas. Medus sviedes iekšējais rāmis ar visām kārēm rotē lielā ātrumā un ar centrebēdzes spēku medus no šūnām izlido vārda vistiešākajā nozīmē.
Caur sietiem
Medus satek sviedes apakšā, no kuras tas pa īpašu atveri tiek iztecināts laukā. Svaigais medus ir ļoti šķidrs un silts, tas uzreiz tiek kāsts caur vēlams vismaz diviem sietiem, lai atdalītu vasku un citas ēšanai nevajadzīgās lietas. Un tas arī viss!
Līp pilnīgi viss!
Vienā gada sezonā Lūšu Dravā šādas medus sviešanas dienas notiek vairākkārtīgi, un rudenī pat vairākas dienas no vietas. Kopumā ar rokām tiek izcilāts un apstrādāts vairāk kā pusotrs tūkstotis ar medus kārītēm. Medus sviešana viennozīmīgi ir laiks, kad šis saldums tiek pieēsts visvairāk un kad lipīgs ir pilnīgi viss, drēbes, rokas un tā tālāk… Galvenais šādam lipīgam nerādīties laukā bitēm! Viņas jau noteikti priecāsies par iepazīšanos, bet nez vai tu pats… 😀