Propoliss – bišu līme un antibakteriāla viela

Propoliss - Lūšu Drava

Kas ir propoliss?

Propoliss ir bišu līme un antibakteriālā viela, ar ko bites stropā aizdarina nevajadzīgas spraugas, pielīmē šūnas pie ligzdas augšējās daļas, izklāj jaunās šūnas un pat iebalzamē nevēlamus svešķermeņus, ko nespēj izdabūt no savas mītnes. Pārklājot visu stropa iekšpusi ar propolisu, bites rada vienu no dabā vissterilākajām telpām. Propoliss sastāv no lakstaugu un koku sveķiem, vaska, ēteriskajām eļļām un ziedputekšņiem. Svaigs propoliss ir sīrupam līdzīga lipīga viela, bet izžūstot kļūst stingrs, aukstumā pat trausls.

Ko satur propoliss?

Papildus galvenajām sastāvdaļām propolisā ir plašs klāsts citu komponentu – organiskās skābes un aminoskābes, vitamīni, minerālvielas un bioflavonoīdi, kas tiek uzskatīti par nozīmīgiem dziedināšanas procesā.

Kā palīdz propoliss?

Propoliss ir svarīgs līdzeklis cīņā ar mikrobiem un vīrusiem, uzlabo vielmaiņu gļotādas un ādas audos, mazina sāpes, bremzē novecošanās procesus. Propoliss ir aktīvs stresa seku, aterosklerozes, ādas slimību ārstēšanā (alerģijas, herpes, pinnes), un tas palīdz leikocītiem cīnīties ar baktērijām un citiem svešķermeņiem asinīs. Propoliss aptur kuņģa čūlas asiņošanu, remdē sāpes, kavē augoņu veidošanās procesu, turklāt tiek saukts arī par „sievietes draugu”, jo mazina sāpes un palīdz vaginālo infekciju un iekaisuma gadījumos. Propolisu dēvē arī par dabīgo antibiotiku bez blakusefektiem, jo tas spējīgs iznīcināt pat tādas baktērijas, kas spēj pretoties modernajām sintētiskajām antibiotikām. Propolisu lieto arī grūti dzīstošu brūču apkopšanā, tas veicina sarētošanos, ārstē trofiskās čūlas, apsaldējumus, apdegumus, sēnīšu slimības.

Ja propolisa ekstraktu sajauc ar medu, tiek iegūts produkts ar nosaukumu “Propoliss medū”, kam piemīt gan ļoti patīkama garša, gan arī labas spējas remdēt kakla sāpes. Un, protams, ka šādam propolisa produktam piemīt arī vispārīgi labvēlīga ietekme uz mūsu veselību.

Informācijas avots: SIA „Lauku Avīze” izdevumi „Bišu dziedniecības avīze” 2000.9 (47) un „Medus Avīze” 1999.1 (25)

Tagged , ,