Darba bites mūža grafiks – saplānots pa dienām!

Darba bites mūžs

Vai tev kādreiz ir licies, ka cilvēka mūžs dažbrīd šķiet par īsu, lai visu paspētu? Interesanti, vai darba bitei, kura vasarā nodzīvo maksimums pusotru mēnesi, viņas “mūžiņš” arī šķiet par īsu? Filozofiski pafantazējot, mūsuprāt, visticamākais, ka nē, jo patiesībā darba bites dzīve ir saplānota pa dienām, un, jāteic, darāmo darbiņu saraksts ir visai raibs. Lūk, ielūkojieties darba bites mūža grafikā!

1. un 2. diena

Pavisam jaunās un “zaļās” bitītes (mazākas izmēros, gaišā nokrāsā) pavada stropā savu laiku tīrot šūnas, vispirms sākot ar to, kurā pašas piedzimušas. Tīrīšanas un šiverēšanās process arī palīdz uzturēt stropu siltumā.

3. līdz 5. diena

Jaunās bites nodarbojas ar vecāko cirmeņu (vēl “nepiedzimušās” bites tārpiņu veidolā) barošanu.

6. līdz 11. diena

Nu jau aptuveni par pusaudzēm dēvējamās darba bites nodarbojas ar jaunāko cirmeņu barošanu.

12. līdz 17. diena

Spēkā un prasmēs augošās darba bites nu ķeras pie celtniecības darbiem – tās sāk ražot vasku, veidot šūnas, pārnēsāt pārtiku un izmēzt no stropa aizsaulē aizgājušas bites.

18. līdz 21. diena

Spēka daudz, tagad darba bites var ķerties pie sargu funkcijas. Tās uzturas pie stropa skrejas un trenc prom citas bites, kuru smarža atšķiras no mājiniecēm. Protams, jebkurš cits iebrucējs (lapsenes, sirseņi) arī tiek nikni padzīts.

Klāt 22. diena

“Ķiveres galvā un spainīšus ķepās” un aidā laukā no stropa ievākt dabas labumus! Labi, iepriekšteiktais bija multfilmu stilā, taču no 22. dienas darba bites beidzot tiešām dodas savā izaicinošākajā dzīves posmā – tās dodas kilometriem tālos lidojumos, lai mājās atgrieztos ar putekšņiem, nektāru, ūdeni un lai pa ceļam apputekšņotu arī dažādu augu ziedus. Un šādi bites darbojas līdz pat savām pensijas un mūža izskaņas dienām 40 līdz 45 dienu vecumā.

Piebildīsim, ka aukstajos gadalaikos bites dzīvo ilgāk – 4 līdz 9 mēnešus. Savukārt pati galvenā stropa bite – viena vienīgā bišu māte jeb karaliene, kas nedara neko citu, kā vien šūnās iedēj jauno bišu oliņas, tā spēj nodzīvot pat trīs līdz piecus gadus.

Bišu saimes dzīve ir noregulēta gluži vai kā pulkstenis, un patiesībā ir ārkārtīgi interesanti izprast, kā tad patiesībā stropā norit visi tie medus iegūšanas procesi. Tāpēc pavisam drīz mēs jums piedāvāsim jau nākamo “Bišu dzīves” stāstu!

Tagged , , ,