Bišu maize – dabīgie super-vitamīni (vai pat vietējais “žeņšeņs”?)

janvāris 7 2012

Kas ir bišu maize? Tie ir ziedputekšņi, kurus bites noglabā stropā un kas bišu saimei kalpo kā vienīgais olbaltumvielu avots tajā laikā, kad dabā nav pieejami ziedputekšņi. Ziedputekšņiem ievākšanas laikā tiek pievienoti fermenti, kas savukārt veicina ziedputekšņu rūgšanu, bagātinot masu ar ogļhidrātiem, D, E un K vitamīniem, kā arī padarot to par bitei un cilvēka organismam viegli izmantojamu produktu.

 

Ienesot ziedputekšņus stropā, lidojošās bites tos samet šūnās, savukārt jaunās, nelidojošās bites ar galvām kā stampiņām tos cieši sablīvē. Ja ieskatīsieties ciešāk, bišu maizes granulās skaidri saskatāma šī kārtainā struktūra. Šūnas augšējo daļu bites piepilda ar medu, tāpēc sablīvēto ziedputekšņu virsējā kārta piesūcas ar medu un kļūst gaisa necaurlaidīga. Baktēriju un fermentu ietekmē notiek pienskābā rūgšana, kas iekonservē šūnu saturu un pārvērš ziedputekšņus par bišu maizi ar tai raksturīgo brūno krāsu un skābeno garšu.

 

Ko satur bišu maize? Bišu maize pēc savas vērtības atgādina Ķīnas citronu un zināmā mērā pat žeņšeņu. Bišu maize satur 16 gan aizstājamās, gan neaizstājamās aminoskābes, 13 taukskābes, fermentus un minerālvielas, vitamīnus C (140-205 mg/100 gramos masas), E (170), A (50), P (60), D (0,2-0,6), B1 (0,4-1,5), B2 (0,54-1,9) un B6 (0,5-0,9). Bišu maize satur samērā daudz kālija, magnija, dzelzs, joda.

 

Kā palīdz bišu maize? To ieteicams lietot pavasaros un rudeņos, lai izsargātos no saaukstēšanās slimībām, un tā paaugstina organisma pretestības spējas pret dažādām infekcijām, dara cilvēku kustīgāku, dzīvespriecīgāku, pasargā no novecošanās. Bišu maizi iesaka lietot hroniska hepatīta, prostatīta, adenomas, kolīta, enterokolīta, hronisku aizcietējumu gadījumos, tā palīdz arī diabēta slimniekiem, samazina holesterīna daudzumu plazmā. Bišu maize ieteicama sirds un asinsvadu, hepatīta, aknu cirozes, anēmijas slimniekiem.

 

Cik daudz bišu maizi jālieto? Pieaugušam cilvēkam gadā vajadzētu apēst 250-300 g bišu maizes. Vēlams lietot pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā, bet ne vēlu vakarā, jo var palielināties aktivitāte un tikt traucēts miegs.

 

Bišu maizi ir iespējams lietot uzturā gan tīrā, granulu veidā  - šīs granulas košļājot un sūkājot, gan arī lietojot produktu “Bišu maize medū”, kur šie dabīgie super-vitamīni ir apvienoti ar saldo medu. “Bišu maize medū” kā reiz ir produkts, kas garšos arī bērniem!

 

Informācijas avots: SIA „Lauku Avīze” izdevumi „Bišu dziedniecības avīze” 2000.9 (47) un „Medus Avīze” 1999.1 (25)

22 komentāri rakstam “Bišu maize – dabīgie super-vitamīni (vai pat vietējais “žeņšeņs”?)”

 1. Aldis teica:

  Ziemassvētkos uzdāvināja man bišu maizi medū. Īstenībā garšīga lieta un bērni arī ēd. :)

 2. Sandra teica:

  Paldies par bišu maizi! Ļoti garšīga un vērtīga- palīdzēja tikt pie veselības.

 3. Jānis no Lūšu Dravas teica:

  Sandra, patiess prieks, ka šis supervitamīns gan garšoja, gan arī palīdzēja veselību uzlabot! :)

 4. Lapsēns teica:

  Šī nu reiz ir tā lieta, kas ir superveselīga un garšīga! Parasti jau tās veselīgās lietas garšo ne sevišķi…. Veiksmi un izdošanos arī turpmāk!

 5. Līga teica:

  Labdien!
  Vai bišu maizi drīkst dot 14 mēn.vecam bērnam? Kāda būtu dienas deva? Vai bišu maize varētu būtu palīglīdzeklis cīņā pret pārtikas alerğijām?

 6. Jānis no Lūšu Dravas teica:

  Labdien, Līga!
  Ņemot vērā, ka medus un citi biškopības produkti ir ļoti bioloģiski aktīvi, agrāk šos produktus ieteica dot bērniem, sākot no gada vecuma. Jaunākās tendences liecina, ka dakteri, ņemot vērā kopējos arvien pieaugošos alerģiju riskus, iesaka biškopības produktus izmēģināt nu jau no 3 gadu vecuma. Taču Lūšu Drava ir pārliecināta – viss atkarīgs no katras konkrētās ģimenes un bērna – daudzas jaunās māmiņas lieto biškopības produktus gan pirms, gan pēc dzemdībām un līdz ar piebarošanas sākšanu dod arī bērnam. Iesakām pārbaudīt bērna reakciju, sākot ar ļoti nelielām devām – vienu vai diviem graudiņiem, pamazām devu palielinot līdz aptuveni tējkarotei. Pieaugušajiem ieteiktā deva ir 1-3 tējkarotes dienā.
  Par pārtikas alerģijām iesakām konsultēties ar speciālistu, jo tās ir tik dažādas un būtu nepiemēroti slavēt bišu maizes labo ietekmi, nezinot Jūsu situāciju.
  Veselīgu un darbīgu gadu!

 7. Anna teica:

  Jau vairāk kā 25 gadus man uzmetas baziliomas (uz sejas un ķermeņa augšdaļas )dažādā veidā viņas speciālisti iznīdē, :saldējot.operējot,vienu reizi pat apstaroja (apm 1 cm lielu ).
  Viens ārsts man ieteica, ka vēlams nelietot neko ,kas stimulē un aktivizē organisma šūnas ,jo varot arī aktivizēt baziliomu rašanos.
  Vai man nav ieteicams lietot bišu maizi, ziedputekšņuu utt ?

 8. Jānis no Lūšu Dravas teica:

  Labdien, Anna!
  Uz šo jautājumu Jums noteikti var atbildēt vien medicīnas speciālists! Mēs nebūsim kompetenti komentēt, vai šajā situācijā tāds aktīvs produkts kā bišu maize var palīdzēt, vai gluži pretēji izraisīt nevēlamu reakciju. Paldies par sapratni un noteikti vēlam izveseļošanos!

 9. Edgars teica:

  Sveiki!

  Vai bišu maizi un ziedputekšņu var lietot paralēli, vai tomēr vienlaicīgi labāk lietot tikai 1 no šiem?

  Jau iepriekš paldies par atbildi!

 10. Jānis no Lūšu Dravas teica:

  Sveicināts, Edgar!
  Bišu maizes pamatā arī ir ziedputekšņi, līdz ar to nav problēmu, ja lietojat abus produktus vienlaicīgi. Domājam, ka šajā situācijā galvenais ir gluži vienkārši nepārforsēt ar apjomiem! :)

 11. Edgars teica:

  Ja lieto vienlaicīgi, tad kādi varētu būtu apmoji sākumā un kādas maksimālās devas pieaugušam cilvēkam?

 12. Jānis no Lūšu Dravas teica:

  Sveicināts, Edgar!
  Kā esam tepat mūsu blogā pie Ziedputekšņu apraksta minējuši – par normālu devu uzskata 20 g (1 ēdamkarote ar kaudzīti) ziedputekšņu dienā. Devu var palielināt, ja cilvēkam ir ēšanas traucējumi, pārslodze, novājināts organisms, pārciestas smagas slimības un lietotas lielas medikamentu devas. Un pie bišu maizes – pieaugušam cilvēkam gadā vajadzētu apēst 250-300 g bišu maizes. Vēlams lietot pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā, bet ne vēlu vakarā, jo var palielināties aktivitāte un tikt traucēts miegs. Attiecīgi – ņem piemēram pa pusītei no katras šī produkta minētās devas un par daudz jau noteikti nebūs. Un iesakām uzsākt un pabeigt lietošanu pakāpeniski, lai nav tā, ka vienā brīdī strauji uzsāk un pēc tam strauji pārtrauc. Protams, vēro arī, vai organismam nav kāda pretreakcija uz šiem uztura bagātinātājiem. :) Uz veselību!

 13. Edgars teica:

  Liels Jums paldies par padomu :)

 14. Kristīne teica:

  Saprotu,ka ir veselīgi,bet man negaršo.Vai var lietot uzdzerot virsū ūdeni?

 15. Aso teica:

  Labdien! Runājot par bišu maizi,Jūs norādiet,ka cilvekam gada jaaped 250-300 gr,bet ja es apestu vairāk par šo daudzumu,vismaz 500gr,ko Jus par to sakāt?

 16. Jānis no Lūšu Dravas teica:

  Labdien, Aso!
  Viss atkarīgs no katra individuālā cilvēka organisma! Ja jūtaties labi un nenovērojat nekādas blakusparādības, alerģiskas reakcijas, tad, domājams, nekāda skāde organismam netiks nodarīta. Organisms jau paņems pretī tik daudz, cik varēs un cik vajadzēs. Nav jau mākslīgie vitamīni kapsulās. :)

 17. Odziņa teica:

  Labdien,
  Esmu 11 grūtniecības nedēļā. Kopš pirmās dienas visu laiku slimoju. Klepus un iesnas, tikko izarstejos, pēc pāris dienām atkal slima. Dzeru vitamīnus, ēdu ķiplokus, augļus un dārzeņus. Vairs jau nezinu kā glābties.
  Mamma man nopirka bišu maizi. Kā jūs domājat vai man palīdzēs nostiprināt imunitāti? Un vai viņu var lietot kopā ar grūtnieču vitamīniem?

 18. Valdis teica:

  Paldies par info! Veseligi, garsigi un Jus dariet labu darbu ;) ) veselibu Jums ari!!!!!!

 19. Vineta teica:

  Labdien,
  garda gan tā bišu maize. :)
  Vai iespējams, ka tā varētu būt līdzvērtīga probiotiķiem? Jā tā palīdz gremošanas sistēmai, kā arī pēc antibiotiku lietošanas?
  Paldies!

 20. sveicieniuzrio teica:

  Paldies par rakstu, pirms tam pat nenojautu, ka ir tāda bišu maize. Pēc raksta izlasīšanas, ļoti vēlos nobaudīt šo produktu, un ieteikšu arī saviem draugiem!

 21. Mirte teica:

  Labdien! Sāku lietot ziedputekšņus, radās aizcietējumi, Vai tas ir saistīts?

 22. Jānis no Lūšu Dravas teica:

  Labdien!
  Par šādu simptomātiku dzirdējuši neesam. Cik lielā daudzumā un cik ilgu laiku lietojat tos uzturā? Pastāv jau vienkārša iespēja pārbaudīt, vai ziedputekšņi ir/nav par iemeslu. Pārtrauciet to lietošanu, pavērojiet pārmaiņas. Lai veselība!

Atstāj komentāru!